• Müşteri Hizmetleri : 0212 689 90 52 - 0549 218 61 61

Likid Membran Çatı Temel ve Teras Sistemleri

Kullanıcı Değerlemesi:  / 2

Likid Membran Uygulamaları

Bütün yalıtım türlerinde önemli olan yüzey hazırlığı, sürme malzemelerle yapılacak su yalıtımında da hayati önem taşımaktadır. Sürme tip malzemelerde en titiz işçiliğin yüzey hazırlığında yapılması ve en büyük zaman diliminin bu evreye ayrılması gerekir. Aksi halde aceleye getirilen ve özensiz yapılan bir yüzey hazırlığı üzerine uygulanacak malzemenin istenen performansı göstermesi mümkün olmayacaktır.

 


Yüzey hazırlıkları nelerden oluşabilir?

 

·         Kırık, boşluk, çökme ve çatlakların tamiri

·         Köşeler ve keskin dönüşlerin yuvarlatılması

·         Taşıyıcı olmayan katmanların kaldırılması, tozuyan yüzeylerin sağlamlaştırılması, segregasyona uğramış yüzeyin tamiri

·         Tij deliklerinin doldurulması

·         Kalıp yağı, gres, boya, pas, tuz kusması gibi aderans engelleyici katmanların kaldırılması.En az bir bileşeni bitüm içeren malzemelerdir. Fiziksel özellikleri bakımından likit ve sıvamaya uygun pasta halinde olan türleri mevcuttur. Likit haldeki bitüm esaslı malzemeler; normal sıcaklıkta akıcı halde olan asfalttır. Kendi aralarında üçe ayrılırlar: 

Asfalt Solüsyonları (TS 103): Bir bitümlü malzemenin seyreltilerek sıvı hale gelmesiyle elde edilir. Özellikle astar olarak kullanılır. Soğuk olarak uygulanırlar. TS 103 astar beton, sıva, şap gaz beton, ahşap, metal yüzeyler, çimento yonga levhalar üzerine uygulanırlar. Ayrıca toprak altında kalan metal yüzeylerin korozyona karşı korunumu amacıyla da kullanılır. Böyle bir durumda 3 kat halinde en az 1 kg/m3 malzeme uygulanmalıdır. Betonarme yüzeylerin sülfatlı zeminlerdeki konumu içinse yine aynı miktardaki sarfiyat ile solüsyonu kullanılmalıdır.

 
Asfalt Emülsiyonları (TS 113): Bir bitümlü malzemenin su içinde disperse edilmesiyle elde edilir. Kullanımı sırasında su ile seyreltilir ve soğuk olarak uygulanır. Beton ve gaz beton yüzeylerde astarlama amacıyla kullanılır. Metal yüzeylerde kullanılmazlar.

 
Kreozet (TS 104): Metal ve ahşap yüzeylerin su yalıtımında, zift esaslı malzemeler kullanılması halinde astar olarak kreozot kullanılır. Kreozot solüsyon tipinde bir malzemedir. Kömürden elde edilen ham katranın 235°C de kaynatılmasından elde edilir. Kahve-siyah renkli yakıcı kokulu bir sıvıdır. 


Pasta halindeki kauçuk/bitüm esaslı malzemeler; bir veya iki komponentli malzemelerdir. İki bileşenli tiplerinde ikinci bileşen piriz hızlandırıcı ve sertleştirici olarak karışıma katılır. Kuru ve hafif nemli, emici olmayan yüzeye kuvvetle yapışırlar, bünyesinde taşıyıcı iyi bir şekilde kabul ederler. Esnektirler. Beton, sıva, şap, metal, tahta OSB, gaz beton vb. yüzeylere uygulanabilirler. Toprakaltı ve üstü mekânlarda yatayda ve düşeyde uygulanırlar. Yine balkon, bahçe teras, ıslak hacimler veya eski bitümlü membran, zift, asfalt gibi yalıtımların tamiratlarında da kullanılabilirler. Elastikiyetleri sayesinde bina hareketlerini tolere edebilirler, mekanik darbelere karşı da direnç gösterirler.