• Müşteri Hizmetleri : 0212 689 90 52 - 0549 218 61 61

Kiremit Kaplamaları

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 

Kiremit Çatı Kaplama

Kiremit antik çağlardan beri, mimari yapılarda çatı kaplama elemanı olarak kullanılan pişmiş toprak levhalardır. Ülkemizde ise Osmanlı döneminde 17.yy sonlarında Ankara evlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Ana maddesinde kil olması ve kolay bulunması nedeniyle çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Ülkemizde Alaturka kiremitle başlayan pişmiş kil serüveni Marsilya, Valensiya, Akdeniz, Torino, Venedik, Alaturka, Granada v.b. değişik ad ve tipleriyle çatılarımızda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. çatılarımız da Kiremit üretimi dört aşamada gerçekleşir: Şekillendirme, kurutma, fırınlama ve pişirme evrelerinden geçerek son halini alır. Kiremitler, hamur halindeki kilden yapılır. Kil verimsiz bir topraktan alınan bir malzemedir. Killi toprak ve balçığın harmanlanmasından sonra su ve kum ile karıştırılarak toprak haline getirilir, sonra preslerden geçirilir ve burada şekli verilir. Uzun süre kurutulduktan sonra fırında pişirilir.

Renkli kiremitler; kırmızı, kahve ve pembe tonlarında toprağın türü ve pişirme derecesine göre renk alırlar. Üretim ve kullanım sırasındaki artıkları doğal ve pişmiş malzeme olması nedeniyle hiçbir yan etki yaratmaz. Üretimdeki artıklar mikronize edilerek tekrar üretimde kullanılır. Ham maddesi tamamen doğal olan kiremitler yabancı ürün içermezler ve insan sağlığına zararları yoktur. Bu yüzden, teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da, günümüzde halen çatı kaplamasında kiremit yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kiremitlerin en önemli özelliklerinden biri yüksek ısı depolamasıyla bina içi regülâsyonu sağlamasıdır. Kilin yapısı sayesinde üzerine aldığı ısıyı uzun süre muhafaza ederek sağlığa uygun olarak ısı geçişi sağmaktadır. Kiremit çatı sistem uygulamasında kullanılan bazı kiremit modelleri; Marsilya, Akdeniz, Venedik, Valensiya, Floransa, Alaturka (Osmanlı Kiremit), İsoflat, Ciremitto, Degradeli kiremitlerdir.

Uygulaması

Hazırlanan çatı konstrüksiyonu (taşıyıcı) üzerine, kaplama veya çıtalama yapılır. Bu konstrüksiyon ahşap veya çelik olabilir. Çatının yüzeyindeki boşluklar veya pürüzler yok edilmelidir.

Kaplamada, tahta /OSB levha kullanılır. Çatının taşıyıcı sistem elemanlarının kalınlıkları, aralıkları ve malzeme cinsine göre OSB kalınlığı seçilir. OSB montajlı çatıya, OSB’nin uçları taşıyıcı sistem elemanları üzerine gelecek şekilde yerleştirerek çelik vidalar veya çivi ile yapılır. OSB’nin genleşme miktarı göz önünde bulundurulacak şekilde aralarında boşluk bırakılır bu boşluk en fazla 2-3 mm olmalıdır. Çıtalamada ise 3x3 cm ebadında veya 5x5 cm ebadında çıtalar direk konstrüksiyon üzerine uygulanabileceği gibi kaplama üzerine de çıtalama yapılabilmektedir. Bu, kiremitlerin saçak çizgisine dik ve birbirine paralel olmasını, kaymasını önler.

Hazırlanacak olan çatının; bulunduğu bölge, iklim koşulları, çatı eğimi gibi genel ve özel şartlara göre alt yapısı oluşturulur. Hazırlanan zemin üzerine su yalıtımı için gerekli su yalıtım malzemesi tercih edilir ve kullanılır.

Su yalıtım malzemesinin kullanılmasından sonra tercih edilen kiremit modeli çatıya uygulanır. İlk kiremit sırasının eğikliğini önlemek için alın tahtası veya çıta ile yukarı kaldırılmalıdır. Kiremitler delikli ise galvanizli telle bir sıra atlayarak alt örtüye bağlanabilir. Kiremitler yarı yarıya üzerlerine bindirilerek metrekarede 30 adet kiremit kullanılarak dizilir.

Alafranga kiremitler metrekarede 17 adet kullanıldığı için alaturkadan daha az yer kaplar. Yüksek yapılarda çatı betonarme ise 5'lik kadronlar beton çivisi ile zemine çakılıp, araları 200 doz ısı yalıtımlı betonla doldurulur, üzerine çıtalar çakılıp kiremit döşenir.

Çatı kapağı ve yan sıralar takviyeli harçla desteklenebilir. Çatlayan, kırılan kiremitler tek tek değiştirilmelidir. Eğer çatı altı bitümlü örtü (izolasyon malzemesi) doğru uygulanmış ve sağlamsa kiremitler kırılsa bile bir süre çatı akmaz.

Çatıda gerekli görülen noktalarda çatı sistem aksesuarları kullanılır.

Kiremit alırken dikkat etmeniz gereken noktalar

Çatınız için kiremit alırken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Çatı kiremit fiyatı ve kiremit çeşitlerine de önem vermeli doğru kiremidi seçmelisiniz.

Kiremidin su geçirmez özelliği olması gerekir

Kusursuz bir kiremit,  çatıya gelen suları kesinlikle alt tarafa geçirmemelidir. TS EN 1304 Krimeti standardına göre sızdırmazlık testinde bir kiremidin 4 saat ve üstü boyunca suyu alt tarafa sızdırmazsa bu 1. sınıf bir kiremittir. 1 saat ile 4 saat arasında su geçirmezliği sağlayan kiremitler ise 2. sınıf kiremitlerdir.

Kiremitte dona dayanıklılık

Kiremidin TS en 1304 standardında belirtildiği TS EN 539 - 2 Metot C dona dayanıklılık testi sonucu sonrasında vakum pompalı bir kapta bulunan suya doyurulan kiremitler, düzenli bir şekilde 50 donma ve çözülme ardından yüzeyde herhangi bir kütle kaybı olmadığı görülmüştür.

Kiremidin düzgünlüğü

Kiremidin çatıya döşenirken en çok yaşanılan problemlerden biridir, kiremitlerin standartlardaki gibi belirtilen kavis ve düzgünlüğü bulunmaması bu soruna yol açmaktadır. Kiremitlerin TS EN 1024 deneyindeki standartlarda bulunması gereken şart ile birlikte kiremitlerin düzgünlüğü ile birleşmesiyle ortaya çıkar. Düzgün bir şekilde sıralanmış kiremitler çatıdan suyun düzgün akışını ve alt tarafa sızdırmamayı sağlar.

Kiremidin mukavemeti

Kiremitler eğilme mukavemeti TS EN 1304 standartlarında belirtilen TS EN 538 eğilme mukavemeti testindeki şartlarla ile birlikte bir kiremidin 120 kg’a kadar dayanıklı olması gerekir. Bunun nedeni  çatıda çalışan ustaların ağırlı ile birlikte dayanım olmazsa kırılabileceğidir.

Kiremidin renk dayanımı

Kusursuz bir kiremidin renk dayanımı çok iyi olmalıdır ki sert kış şartlarında ilk günkü gibi görünümünü hiç bir zaman kaybetmemelidir. Tüm inşaat ürünlerinde olması gerek özellik UV ışınlarının yıpratıcı ve eskitici etkisine karşı koyma kiremitler içinde aranan hususlardandır. Eğer çatıdaki malzemeler yapay renklendiriciler ile renklendirilmiş ise belli bir süre sonra UV ışınlarına dayanamayıp yıpranacak rengini kaybedecektir.