• Müşteri Hizmetleri : 0212 689 90 52 - 0549 218 61 61

Bitümlü Membran Çatı Temel ve Teras Sistemleri

Kullanıcı Değerlemesi:  / 4
Kötüİyi 

Bitumlu Membran Uygulaması

Bitüm esaslı membranlar rulo halinde 1mt eninde 10mt/15mt uzunluğunda, kalınlıkları ise 2mm, 3mm, 3.5mm, 4mm, 4.5mm...dir. Şoluma yardımı ile eritilerek gizli dere içerisine uygulanır. birinci kat prima tarzı membran ful yapıştırma yapılır. Üzerine Alüminyum folyolu ve Arduazlı (kumlu) membran uygulaması tam yapıştırma ile uygulanarak dere izolasyonu bitirilir.

 

Çatı dereleri ikiye ayrılır:

1) Asma dere

2) Gizli dere (gizli çatı)

Dere uygulaması; Çatı projesine ve modeline göre, çatının bulunduğu iklime, çatı sistemine göre kullanılacak olan çatı deresi çeşiti ve modeli belirlenir.

1) Asma Dere: Çatının saçak bölümünde kelepçe veya kanca sistemi ile çatı karkasına montaj yapılır. Asma çatı dereler de, PVC dere, bakır dere, çinko dere , galvanizli saç dere, gibi alternatifler bulunmaktadır. Asma derelerde PVC sistem kullanılması durumunda ek manşon, köşe, körtapa, iniş gibi yardımcı ürünler birbirine geçme ve yapıştırılma suretiyle montajı yapılır. çinko, bakır ve galvanizli saç dereler de ise ek parçalar bitim noktaları ve iniş sistemeri kaynatılarak montaj edilir.

2) Gizli dere: Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet duvar arkasına gizlenerek gizli dere (gizli çatı) oluşturulur. Gizli çatı derelerinde, bakır levha, çinko levha galvanizli sac levha kullanıldığı gibi dere yatağı içerisi bitümlü ve/veya sıvı membran uygulaması ile su yalıtım sağlanır.

Bakır, çinko ve galvanizli levha derenin ebatlarına göre şekillendirilerek dere yatağı içerisinde montajı yapılır. kullanıalacak olan bakır levhalar 0.40mm, 0.50mm, 0.60mm kalınlıklarında olabilir. Kullanılan bakırlar ithal ve/veya yerli bakır olabilir. Çinko levhalarda 12'lik veya 14'lük çinkolar kullanılarak dere hazırlanır. Gizli derelerde 2mm den 5mm'ye kadar kalınlıktaki galvanizli saclar kullanılır.

Gizli dere Likit membran uygulamasında, Maris polymers ürünlerinden Maritrans (şeffaf), Mariseal 250, Mariseal 400... ürünlerinden biri tercih edilerek rulo yardımı ile uygulanır tam bir bütünlük sağlayan poliüretan esaslı membranların 10 yıl ömrü vardır.