• Müşteri Hizmetleri : 0212 689 90 52 - 0549 218 61 61

Shingle ve Arduaz Taşı Kaplı Membran Uygulamaları

Kullanıcı Değerlemesi:  / 3
Kötüİyi 

Shingle (Şıngıl) Çatı Kaplama

Shingle, Avrupa ve Amerika'da uzunca bir süredir, çatı yalıtım örtüsü olarak kullanılan, çok uzun ömürlü ve ekonomik bir malzemedir. Shingle çatı kaplaması %30 ve daha fazla eğime sahip çatılar için idealdir. Hafif kaplama grubuna giren shingle malzemeleri her türlü yüzeye kolaylıkla uygulanabilme özelliğine sahiptir. Shingle çok hafiftir. Hafif oluşu konstrüksiyona binen yükü azaltarak çatının ömrünü uzatır. Shingle çatı kiremit çatıya göre hafif olma özelliği, yapıların taşıması gereken yükü azaltarak daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur.


Kiremit uygulamada metrekareye 40 kg ağırlık düşmekte iken, Shingle uygulamada bu ağırlık metrekarede 8 kg'a düşmektedir. Bu oran çatınızdaki yükü 5 kat hafifletmektedir. Shingle çatılar üzerinde ki gezinmelerde kırılma sorunu olmadığı için kiremit çatı lara göre avantaj sağlar.

İçeriğini 110 Gr/M² camtülü (fiberglass) taşıyıcı ve yüksek kaliteli APP'li bitümün oluşturduğu, üst yüzeyi doğal renkli mineral kaplı, alt yüzeyi ise polietilen film lamineli estetik çatı kaplama örtüsüdür. Shingle APP'den kaynaklanan elastik yapısıyla kırılma ve çatlama yapmaz. Üç farklı modeli (altıgen,klasik,dörtgen) bulunan Shingle değişik renk seçenekleri ile çatılarda estetik görüntüler sunar.

Shingle kaplanacak çatılarınızın uzun seneler boyu hizmet edebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar:

ü  Çatı sıcaklığının yükselmemesi için uygun bir havalandırma gereklidir.

ü  BTM Shingle paketleri kullanılmadan önce düşük ve yüksek sıcaklıklardan ve nemden korunmuş olmalıdır.

ü  BTM Shingle kaplanacak çatı yüzeyindeki kaplama tahtaları (OSB, Su Kontraplası) kuru olmalıdır.

ü  Az eğimli çatılarda shingle yapıştırmada kullanılan yapıştırıcı noktalar halinde sürülmeli ve fazla miktarda yapıştırıcı kullanımından kaçınılmalıdır.

ü  Uyumsuz yapıştırıcılar kullanılmamalı veya kullanılacak yapıştırıcı benzin gibi incelticilerle karıştırılarak kullanılmalıdır.

Renkli kiremitler; kırmızı, kahve ve pembe tonlarında toprağın türü ve pişirme derecesine göre renk alırlar. Üretim ve kullanım sırasındaki artıkları doğal ve pişmiş malzeme olması nedeniyle hiçbir yan etki yaratmaz. Üretimdeki artıklar mikronize edilerek tekrar üretimde kullanılır. Ham maddesi tamamen doğal olan kiremitler yabancı ürün içermezler ve insan sağlığına zararları yoktur. Bu yüzden, teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da, günümüzde halen çatı kaplamasında kiremit yaygın olarak tercih edilmektedir.

Güçlü fibrocam taşıyıcı ve dayanıklı okside bitüm gövde ile imal edilen asfalt shingle imalat safhaları şöyledir:

1.     Üstün vasıflı bitüm ile hazırlanan karışım kalite kontrolünden geçirildikten sonra üretim hatlarına yönlendirilir.

2.     Üretim hatlarında fibrocam taşıyıcı ile birleştirilen asfalt shingle gerekli kalınlık elde edildikten sonra üst yüzeyine renkli granül tatbik edilir ve aynı zamanda alt yüzeyine de ince kum kaplanırken pakette üst üste dururken yapışmayı önleyici şerit folyo lamine edilir.

3.     Örtü halindeki asfalt shingle istenilen formda kesilerek tüketicilere gönderilmek üzere paketleme ünitesine girer.

Avantajları

ü  Her tip çatıya kolayca uyum sağlar. Karmaşık çatı formlarına, kubbe, tonoz gibi eğrisel yüzeylere adapte edilebilir.

ü  Parçalı dokusu ve çekici renkleri ile estetiktir. Kolay ve hızlı uygulanır.

üSıcak ve soğuk hava değişimlerinden etkilenmez.

ü  Elastik yapıya sahiptir, kırılmaz.

ü  Üzerinde rahatça yürünebilir.

ü  Mahya, eğik dere, duvar-baca dibi gibi detaylarda farklı malzeme gerektirmez, çatı görünümü tek bir malzemeyle tamamlanır.

ü  Yaklaşık 10 kg/m2 ağırlığıyla hafif bir malzemedir, çatı konstrüksiyonuna çok az yük verir.

ü  Kötü hava koşullarına ve rüzgâra karşı dayanıklıdır.

ü  Kalkma yapmaz.

ü Ultraviyole ışınlarından etkilenmez.

ü  Uzun ömürlüdür.

ü  Üzerindeki mineral taşlar düşmez.

ü  Hafiftir ve kolay taşınabilir, yapıya ilave bir yük getirmez

ü  Şalumo alevi ile kolay uygulanabilmektedir.

ü  İlave aksesuarlara ihtiyaç duymaz.

ü  Değişik renk ve model seçenekleri sunmaktadır.

ü  Dayanıklı renkleri ile estetik görüntü sağlar.

Kullanım alanları

·         Çelik konstrüksiyon çatılar

·         Ahşap konstrüksiyon çatılar

·         Eğimli beton çatılar

·         Kubbeler

·         Modern mimari çatılar